Dzień świętowania ucznia

Każdemu nauczycielowi i wszystkim uczniom zależy na wzajemnym szacunku i budowaniu silnej społeczności w klasie. Taka społeczność jest prezentem dla wszystkich uczniów, tworzy przestrzeń do krytycznego myślenie, autentycznej dyskusji, przyjmowania porażek i do wzajemnej pomocy. Warto poświęcić czas na jej budowanie i pielęgnowanie.

Autor artykułu, z którego korzystałam proponuje: Pod Days. Zanim nadamy polską nazwę, zapoznajmy się z propozycją autora. Jest to prosta koncepcja: uczniowie świętują bycie członkiem społeczności szkolnej.

Autor proponuje:

Podzielić klasę na co najmniej trzyosobowe grupy. Każda grupa tworzy kapsułę. Każdy z jej członków ma wyznaczony jeden dzień w semestrze dla siebie. Terminy dni są zapisywane w ogólnodostępnym dokumencie. Autor proponuje zasadę: nie więcej niż dwie uroczystości jednego dnia i nie więcej niż dwie minuty świętowania.

W tym konkretnym dniu członkowie kapsuły przygotowują na własny sposób świętowanie – docenienie „solenizanta”. Może ono polegać na przykład na złożeniu życzeń lub na wręczeniu własnoręcznie wykonanego prezentu. Uroczystość musi być dostosowana do konkretnego ucznia.

Kapsuła robi wpis upamiętniając we wspólnym dokumencie, przedstawiający docenienie cech wyjątkowej osobowości ”solenizanta”.

Autor wspomina kreatywne pomysły uczniów, takie jak: występ taneczny dla miłośnika tańca; zaprojektowanie gry wideo wyścigów samochodowych dla tych, co kochają samochody; napisanie oryginalnego rapu chwalącego niesamowite cechy solenizanta; projektowanie interaktywnej mapy drogowej po miejscach, które są interesujące dla członka kapsuły.

Najtrudniej jest na początku, potem kreatywność rozkwita. Trzeba pamiętać, że przygotowanie dnia jest zadaniem całej grupy.

Po zakończeniu semestru można ponownie zdecydować, czy Pod Days będzie kontynuowany.

Dzięki takiemu świętowaniu każdy uczeń jest zauważony jako pożądany i doceniony członek społeczność klasowej.

Może w naszym języku można Pod Days nazwać – Świętem Ucznia?

 

Zaczerpnięte z artykułu Marcosa Corteza

https://www.edutopia.org/article/day-celebrate-each-student