Jak lubić swoich uczniów na odległość?

W tym  trudnym i przerażającym czasie uczniowie potrzebują osobistego kontaktu z rówieśnikami i nauczycielami.

Potrzebują akceptacji i wsparcia ze strony nauczycieli, bardziej niż w rzeczywistym czasie, bo dochodzą obawy związane z chorobą i o bliskich.

Obecnie jest najważniejsze, aby uczniowie przeżyli ten trudny okres, jak najmniej poranieni.

Co może pomoc w kontakcie zdalnym z uczniami?

 1. Kontaktuj się z każdym dzieckiem osobiście

Można tak zorganizować swój czas, aby raz w tygodniu odbyć krótką rozmowę z każdym uczniem. Najlepiej, jeśli da się to zrobić z wizją, czyli np. na Zoom, czy Skyp, ale telefoniczna rozmowa też jest bardzo dobra.

Rozmowa może dotyczyć ich życia, ale może też być związana z zadaniem do wykonania. Na przykład młodsze dzieci mogą przez kilka minut coś na głoś przeczytać, może fragment książki, która ich zainteresowała.

Wcześniej na lekcji online można zapowiedzieć temat rozmowy, aby uczeń mógł się przygotować. W czasie rozmowy można zadać kilka pytań np. czy miałeś trudność z wykonaniem zadania lub co było interesującego w tym zadaniu.

 1. Pomóż uczniom w kontaktowaniu się

Dla uczniów, którzy nie mają dostępu do narzędzi i sieci internetowej sytuacja zdalnego nauczania jest bardzo trudna i może mieć na nich druzgocący wpływ. Trzeba zadbać o tych uczniów, kontaktować się z nimi przez telefon lub przesyłać im materiały i listy przez kuriera. Jeśli byłoby to możliwe, to trzeba im wypożyczyć np. laptopy.

Wiele działań można wykonać przez telefon, można czytać dziecku przez kilka minut, można z nim porozmawiać, dowiedzieć się, jak się czuje i czego się obawia. Można przesłać przez kuriera list, zestawy szachowe, gry.

Niektóre dzieci mogą być głodne i bez opieki. Możliwe, że organizacje pomocowe mogłyby włączyć się do pomocy. Hasło przewodnie: Nie jesteś sam i możesz liczyć na pomoc.

 1. Czytajcie

Warto poszukać audiobooków, które można udostępnić uczniom. Jest wiele bezpłatnych, część to lektury, ale nie tylko. Niektóre z nich są dostępne na stronach internetowych, ale część na płytach również w audycjach radiowych. W ostateczności samemu lub w gronie nauczycieli można tworzyć audycje z czytaną lekturą. Niektórzy bibliotekarze tworzą taką wirtualną bibliotekę lektur.

Ponieważ pytane dzieci mówią, że najbardziej im brakuje teraz przerw szkolnych i przyjaciół, to można zaproponować uczniom wzajemne czytanie przez telefon.

Można też poprosić rodziców, aby czytali młodszym dzieciom.

 1. Doceniaj, a nie oceniaj

Uczniowie już i tak bardzo boją się o przyszłość, o zdrowie i o swoich bliskich. Dodawanie im strachu o stopnie, o klasyfikacje na pewno nie jest potrzebne. To co uczniom jest potrzebne zawsze, a teraz szczególnie to: troska, docenienie i przyjazna wizja przyszłości. Zamiast oceniać uczniów, doceniaj ich osiągnięcia i świętuj razem z nimi nawet drobne sukcesy.

 

To tylko cztery propozycje. Wszystkie łączy jedno przesłanie – Jestem z tobą i się o ciebie troszczę. Jeśli dotrzemy z tym przesłaniem do naszych uczniów, to będzie ono procentować też po powrocie do szkoły.

 

Inspiracja artykułem Justin Minkel

https://www.edweek.org/tm/articles/2020/04/28/loving-our-students-from-a-distance.html?cmp=eml-enl-tu-news1&M=59565116&U=1114171&UUID=df76b1a8f066e9404492b0ec63c63378

 

2 komentarze

 • avatar

  Запрудскі

  3 maja 2020 at 18:45

  Дарагая Данута, дзякуй вялікі. Вы напісалі вельмі карысны і актуальны матэрыял
  Droga Danutko. Dziękuję bardzo Napisałeś bardzo użyteczny i odpowiedni materiał. Мікаlаі Zaprudsky

  • avatar

   dsterna

   6 maja 2020 at 15:56

   Dziękuję Mikołaju. Szczęśliwie mam dostęp do różnych artykułów zagranicznych i staram się nimi inspirować. Danusia
   Дзякуй. На шчасце, у мяне ёсць доступ да розных замежных артыкулаў і спрабую натхніць іх. Данусія

Dodaj komentarz