Doświadczenie nauki online w oczach uczniów

Znalazłam artykuł przedstawiający opinię uczniów z jednej ze szkół w USA na temat nauki zdalnej. Zaskoczyło mnie, że tak mało jest tego typu artykułów. Dlaczego nie pytamy najbardziej zainteresowanych osób i największych specjalistów od własnego ucznia się: „Jak chcesz być uczony? Co ci przeszkadza, a co odpowiada w nauczaniu zdalnym?”

Wydaje mi się, że warto zapytać i wziąć ich odpowiedzi pod uwagę.

Jeśli uda mi się zdobyć wypowiedzi polskich uczniów, to je przedstawię, a na razie, kilka opinii uczniów z USA: Diego, Aaliyah, Jesusisis, Kimberly i Mai Te z Luther Burbank High School.

Nie chciałbym w przyszłości uczyć się online

Moje doświadczenie w nauce online jako ucznia nie jest tak dobre. Podoba mi się tylko to, że nie muszę budzić się o 6 rano każdego dnia. Nie podoba mi się to, że nauczyciel daje nam pracę z instrukcją jej wykonania. Gdy jestem fizycznie w klasie szkolnej, to jestem skupiony na nauce. Nauka online utrudnia skupienie się, ponieważ mam również sprawy domowe i one mnie odciągają. Nie chciałbym w przyszłości uczyć się online, ponieważ trudno jest mi skupić się tylko na mojej nauce. 

Nie dla klas online

Moje doświadczenie w nauce online różni się od tego, do czego jestem przyzwyczajony. Kocham, że uczę się w zaciszu mojego domu. Jednak wolałbym być fizycznie w klasie, ponieważ mógłbym zadawania pytania w razie potrzeby. Moim zdaniem jest to o wiele bardziej skuteczne, niż uczenie się online. Nauka online jest trudniejsza. W przyszłości wybrałbym naukę codzienną w klasie szkolnej. Powodem jest to, że łatwiej jest mi zrozumieć cele lekcji i wprowadzać nową wiedzę w życie.

Mieszane uczucia

Moje doświadczenie w nauce online jest trochę stresujące. Nie jestem przyzwyczajony do technologii. Uczę się, jak korzystać z technologii, zwłaszcza, że muszę jakoś odrobić pracę domową. Podobało mi się, że możemy być w domu, bo więcej mogę być z rodziną. To, co mi się nie podoba, to stosy prac domowych, które mam odrabiać tego samego dnia. Mam nauczyciela, który zadaje nam tyle prac, że kończę ich odrabianie każdego dnia o 18:30. W przyszłości czasami chciałbym uczyć się online, a czasem w szkole, nawet jeśli czasami w szkole może być za głośno. 

Uczenie się, jak być niezależnym

Moje doświadczenie online jest niepokojące. Na początku zamknięcia szkół byłem bardziej zajęty niż zwykle. Nie lubię szkoły online, ponieważ ona sprawia, że zwlekam z wykonaniem pracy do ostatniej chwili. W szkole kończyłem wszystkie moje zadania na czas. Jedyne, co lubię w zajęciach online, to to, że pomogły mi nauczyć się niezależności, zarządzać swoim czasem wolnym i nauką. Nie podoba mi się to, że niektórzy moi nauczyciele dają nam teraz więcej zadań niż w dawniej. Ponadto, trudno mi czasem odrobić prace domową, bo nie mam pomocy. W klasie szkolnej mogłem poprosić innych uczniów lub nauczyciela o pomoc, a to zwiększało . prawdopodobieństwo, że zrozumiem o co chodzi. Zupełnie inaczej jest online, ponieważ mogę liczyć tylko na siebie. Wolałbym mieć fizyczny kontakt z nauczycielem. Mam też problem z dzieleniem internetu z moją rodziną. Mam też wolniejszy komputer. Zdarzyło się też, że w ogóle nie udało mi zapisać mojej pracy i wykonałem całą ciężką pracę na nic.

Więcej czasu na przemyślenie

Moje doświadczenie online pokazuje, że mam więcej pracy w porównaniu do uczęszczania na regularne zajęcia w szkole. To, co lubię w nauce online jest to, że nie jestem zmuszona do przedstawienia się, jako doskonała uczennica, mogę więcej odpoczywać, a także więcej myśleć. W szkole jest szybkie tempo i stres. Co nie podoba mi się w uczeniu zdalnym to, że poświęcam wykonaniu zadań zadawanych przez nauczycieli 6-7 godzin dziennie. W porównaniu z nauką w szkole, nauka online jest zdecydowanie trudniejsza, ponieważ jesteśmy przyzwyczajeni do pracy z innymi uczniami. Gdybym mógł wybrać, to wolę uczyć się w klasie szkolnej razem z innymi uczniami. 

 

Wolne tłumaczenie wypowiedzi uczniów zamieszczonych w artykule Larry Ferlazzo. Z 5 maja 2020 roku:

http://blogs.edweek.org/teachers/classroom_qa_with_larry_ferlazzo/2020/05/my_online_learning_experience_as_a_student_is_not_so_good.html?cmp=eml-enl-tu-news3&M=59570117&U=1114171&UUID=df76b1a8f066e9404492b0ec63c63378

Dodaj komentarz