Jak zaopiekować się sobą podczas pracy z domu?

John McCarthy na portalu Edutopia zamieścił artykuł o tym, jak nauczyciel może zadbać o siebie w czasie zdalnego nauczania. Poniżej krótkie streszczenie artykułu z prostymi wskazówkami.

Praca z domu przez dłuższy czas może być wyzwaniem, ponieważ czas pracy zlewa się z czasem osobistym. Łatwo jest, zacząć pracować 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu, szczególnie, gdy uczniowie i ich rodzice starają się z nami skontaktować w dowolnym czasie.

Pierwszym krokiem na drodze zadbania o siebie jest rozdzielenie czasu pracy od czasu wolnego. Ale drugim jest zadbanie o siebie samego. Możemy łatwo poczuć, że jeśli nie wykonamy zadania, to nasi uczniowie ucierpią lub nie zrealizujemy zadania. Jeśli jednak będziemy wyczerpani psychicznie i przemęczeni, to żadne zadania nie zostaną wykonane dobrze.

John McCarthy przedstawia proste sugestie, jak zadbać o siebie w trzech obszarach — opieka fizyczna, psychiczna i społeczna.

OPIEKA FIZYCZNA: SEN I ĆWICZENIA

Badania Wydziału Medycyny Snu w Harvard Medical School pokazują, że człowiek dorosły potrzebuje siedem do ośmiu godzin odpoczynku w nocy. Sen, dobre odżywianie i regularne ćwiczenia fizyczne, to podstawowe sfery dbania o siebie.

  • Zachowaj dotychczasowe zwyczaje związane ze snem i z przygotowaniem do snu.
  • Stosuj aplikacje, które monitorują twój sen poprzez rejestrowanie głębokości snu i okresów czuwania.
  • Ustal harmonogram ćwiczeń na jeden dzień. Mogą to być spacery, jazda rowerem, chodzenie po schodach lub zestawy ćwiczeń. Ćwiczenia mogą odbywać się w domu lub na zewnątrz, nie powinny trwać krócej niż 15 – 20 minut.
  • Wypróbuj aplikacje fitness w internecie proponujące ćwiczenia fizyczne. Niektóre z nich mają dodatkową funkcją w postaci propozycji żywieniowych.

OPIEKA PSYCHICZNA

Ustal podział czasu na pracę i odpoczynek. Czas odpoczynku pomoże ci być potem efektywnym w czasie pracy. Zaplanuj działania dla ducha, może to być medytacja joga, rozwiązywanie zagadek lub granie w gry, które są dla ciebie interesujące i które cię relaksują.

Możesz czytać rozwijające artykuły, słuchać podcastów, muzyki lub oglądać filmy, które pomogą ci w pracy. Rozwijaj swoją praktykę zawodową

Pamiętaj o hobby, ono odmłodzą.

Opieka społeczna.Utrzymuj kontakty z ludźmi

Łatwo zapomnieć o kontakcie z przyjaciółmi i rodziną. Jeśli chcesz i możesz kontaktować się osobiście z osobami, z którymi mieszkasz, tylko pamiętaj o przeznaczeniu na to czasu.

Pamiętaj też o kontakcie zdalnym w przyjaciółmi. Możesz użyć tych samych komunikatorów, z którymi pracujesz z uczniami lub innych do których jesteś przyzwyczajony np.: Zoom, Google Hangout, Skype, WhatsApp. Spotkania wideo są lepsze niż połączenie telefoniczne, gdyż umożliwiają kontakt wzrokowy.  Możesz też zaprosić na wirtualny obiad przyjaciół i rozmawiać w czasie posiłku.

Istnieją inne możliwości spotkań towarzyskich na odległość. Można uczestniczyć w grupach dyskusyjnych lub innych spotkaniach klubowych. Dystans społeczny nie musi oznaczać izolacji społecznej.

Oryginalny artykuł:

https://www.edutopia.org/article/prioritizing-self-care-while-working-home?utm_source=Edutopia+Newsletter&utm_campaign=7f50f3bbb0-EMAIL_CAMPAIGN_042920_enews_prioritizingself&utm_medium=email&utm_term=0_f72e8cc8c4-7f50f3bbb0-85494179

Dodaj komentarz