- Priorytety. Ustal swoje priorytety związane z celami i nie rozpraszaj się na inne sprawy.
- Deleguj. Wyznacz osoby zajmujące się różnymi sprawami. Na przykład sekretarka może zająć się komunikacją, uporządkować harmonogram i usprawnić papierkową pracę. Zastępca dyrektora (jeśli go posiadasz) może zająć się skargami dyscyplinarnymi i skargami rodziców.
- Skup się na nauczaniu. Zaplanuj obserwacje lekcji, rozmowy indywidualne z nauczycielami i projekty skoncentrowane na nauce. Dbaj o lepsze nauczania i uczenia się.
- Zaplanuj swój kalendarz. Co chcesz zrobić każdego dnia. Zarezerwuj czas na czytanie, sprawdzanie poczty e-mail lub przygotowywanie się do spotkania rady pedagogicznej. Utwórz listę „później” dla spraw, którymi nie możesz się teraz zająć, a które są jednak ważne.
- Zaplanuj, gdzie chcesz być na koniec roku.Co musisz zrobić, aby się to wydarzyło? Zrób plan i postępuj zgodnie z nim przez cały rok.
- Czas na maile. Ustal określony czas na czytanie i odpowiadanie na maile. Nie przyzwyczajaj ludzi do natychmiastowego reagowania. Ustaw w poczcie wiadomość, że jesteś na terenie szkoły z wizytą i kieruj piszących do innych pracowników, którzy mogą pomóc.
- Ustal czas, kiedy jesteś dostępny dla nauczycieli. Jeśli nauczyciel ma problem, to zgłasza się w określonych godzinach, na przykład na początku dnia szkolnego.
- Zarezerwuj dwa dni, podczas których poświęcasz się tylko pracy dydaktycznej i nauczaniu w szkole.
- Ustal spotkania na następny dzień.Poświęć trochę czasu przed wyjściem ze szkoły na zaplanowanie następnego dnia.
- Miej przyjaciela.Upewnij się, że masz kolegę lub koleżankę lub grupę, do której możesz się zwrócić o radę lub wsparcie, najlepiej jeśli mają zewnętrzną perspektywę.
- Opiekuj się sobą. Poświęć trochę czasu na odpoczynek i naładowanie baterii. Znajdź czas na spacer i ruch.
Źródło: Wywiady i badania w ramach EduWeek
Fragment artykułu Denisa R. Superville