Podstawowe profesjonalne zasady spotkań zdalnych

Przedstawię kilka rad profesjonalistów, nie są odkrywcze, ale warto je mieć na uwadze.

Nie spóźniaj się, włącz kamerę, siedź w jednym miejscu, nie jedz, nie przerywaj, zamknij drzwi,  nie wykonuje dodatkowych zadań.

Zachęcam do zajrzenia do oryginalnego artykułu, w którym są też piękne ilustrujące rysunki (link poniżej).

Nie spóźniaj się

Spóźniając się marnujesz czas innych, którzy czekają na ciebie. To okazywanie braku szacunku dla nich. Pewną radą na spóźnialskich jest zamykanie punktualnie wejścia na spotkanie. Wtedy spóźnialscy muszą czekać w poczekalni, aż prowadzący ich wpuści.

I praktyczna rada: nie ma ani potrzeby, ani sensu usprawiedliwiać swojego spóźnienia, gdyż zabiera się wtedy podwójnie czas spotkania.

Włącz kamerę

Na wielu spotkaniach czarne kafelki lub awatary nie są dopuszczalne. Jeśli ich używasz, to reszta uczestników zastanawia się, co innego w tym czasie robisz. Właściwie nie ma usprawiedliwienia na niewłączanie kamerki.

Widok twarzy jest potrzebny zarówno prowadzącemu spotkanie, jak i innym uczestnikom.

Usiądź w jednym miejscu

Jeśli przechadzasz się w trakcie spotkania, to jego uczestnicy śledzą twoje ruchy i przestają słuchać, ponieważ cię obserwują. Jeśli chcesz lub musisz się przemieścić, to wyłącz na chwilę video, gdyż w przeciwnym razie reszta uczestników czuje się jak na karuzeli. Warto nawet swoją pozycją pokazywać skupienie i uważność.

Bez jedzenia

Nie jedz podczas rozmowy lub spotkania wideo. Wygląda to bardzo nieprofesjonalnie, a głośniki wzmagają dźwięk przeżuwania. Jeśli już koniecznie musisz coś zjeść, to wyłącz dźwięk i video. Możesz też poprosić o przerwę.

Nie przerywaj

W czasie spotkania zdalnego osoba, która jest przy głosie, jest wyraźnie słyszalna i trudno jest przejąć głos. Jeśli przerywamy komuś, to zaburzamy przekaz, bo to my teraz jesteśmy najlepiej słyszalni.

Można pisać na chacie lub sygnalizować chęć zabrania głosu. Prowadzący spotkanie powinien śledzić włączanie mikrofonu, bo to może oznaczać, że osoba ma zamiar zabrać głos.

Zamknij drzwi

Wyłącz swój telefon. Zatrzymaj powiadomienia z portali społecznościowych, postaraj się, aby rodzina i zwierzęta domowe nie przeszkadzały. Pomyśl też o innych odgłosach, czyli np. o głośno chodzącej pralce.

Przerwy są bardzo pożądane i wtedy można pokazać, co się dzieje w domu.

Nie wykonuj wielu zadań jednocześnie

Każdy z nas wie, że robienie czegoś dodatkowego podczas spotkania online jest bardzo kuszące.

Prowadzący może poprosić na początku spotkania o wyłączenie

wszystkich innych okien na swoich ekranach, aby uczestnicy mogli być w pełni obecni.

Na podstawie artykułu Betsy Morris:

https://www.wsj.com/articles/seven-rules-of-zoom-meeting-etiquette-from-the-pros-11594551601?st=3kydjohs8ujbpry&mod=sbacq

 

Dodaj komentarz