Jak pokonać październikowy kryzys w szkole?

Czas jesieni przynosi zmęczenie i zniechęcenie do pracy w szkole. Minął już energetyczny początek roku, wkrada się rutyna, a do końca semestru jeszcze bardzo daleko.

Oznakami kryzysu jesiennego może być trudność w porannym wstawaniu, niechęć do planowania i odczuwalne zmęczenie. Nauczyciele stają się bardziej drażliwi, mogą pojawić się konflikty z uczniami i wewnątrz zespołu nauczycieli, a nawet z rodzicami.

Sarah Said w swoim artykule radzi nauczycielom, co mogą zrobić, aby ograniczyć kryzys jesienny.

Ustalanie priorytetów i zarządzanie czasem

Nie musisz angażować się we wszystko, wybierz to, co naprawdę chcesz robić i tego się trzymaj. Warto przed wyjściem do pracy zrobić listę rzeczy niezbędnych do zrobienia danego dnia. W trakcie dnia skreślać kolejne wykonane zadania i doceniać, że zostały wykonane.

Zadbaj o spokojny czas lunchu. Nie zajmuj się w tym czasie niczym innym.

Kontroluj swoje połączenie technologiczne: odbieranie telefonów, odpowiadanie na SMS, zaglądanie do mediów społecznościowych itp.

Pielęgnuj kontakty z innymi nauczycielami.

Ale tylko te, które są pozytywne. Unikaj osób, które narzekają i wszystko widzą w ciemnych barwach. Jeśli ludzie w pokoju nauczycielskim są negatywnie nastawieni, postaraj się przełamać nastrój narzekania.

Nie daj sobie zepsuć nastroju. Jeśli masz w otoczeniu osoby, które wprowadzają cię w zły nastrój to:

  • Powiedz otwarcie, że to cię przygnębia.
  • Nie podejmuj z tymi osobami rozmów dotyczący sytuacji poza szkolnych.
  • Wyznacz jasne granice. Inni nauczyciele nie muszą wiedzieć wszystkiego o Twoim życiu osobistym, ani być jedynymi twoimi przyjaciółmi. Ty sam/a decydujesz o tym, co inni o tobie wiedzą.
  • Jeśli spotkasz się z zastraszaniem lub brakiem szacunku wobec ciebie, poszukaj wsparcia u innych osób. Znaj swoją wartość i nie daj sobie jej odebrać.

Znajduj radość w relacjach z uczniami

Próbuj odnaleźć radość codziennego dnia. Przypominaj sobie dlaczego zostałeś nauczycielem/ką. Ciesz się sukcesami uczniów. Pracuj nad radowaniem się z nauczania. Zawód nauczyciela jest unikalny, bo daje możliwość kontaktu i kształtowania młodych ludzi.

Znajdź radość jesieni.

Zauważ piękno tej pory roku, staraj się cieszyć liśćmi, ładną pogodą, rodziną i przyjaciółmi.

Inspiracja artykułem Sarah Said

 

Dodaj komentarz