Jak odmawiać?

W pracy nigdy nie jest łatwo odmówić, szczególnie przełożonemu. Każdy chce pokazać się, jako osoba pomocna, chętna do pracy indywidualnej i zespołowej. Jednak za każdym razem, gdy mówimy „tak” czemuś lub komuś, mówimy również  „nie” czemuś lub komuś innemu.

Jeśli np. mówimy „tak” dyrektorowi: Tak zrobię to po godzinach pracy, być może będziemy musieli powiedzieć swojej córce: Nie, nie mogę przyjść na twój występ w przedszkolu. A jeśli mówimy: Tak, porozmawiam z rodzicami ucznia przed lekcjami, mówimy jednocześnie: Nie, nie skseruje potrzebnych materiałów dla uczniów.

Jak zatem odmawiać?

Podejmij z ufnością rozmowę

Wyjaśnij swoje stanowisko i swoje ograniczenia. Licz na to, że szef Cię wysłucha i zrozumie. Dlatego Twoje argumenty muszą być przemyślane i wygłoszone z pokorą.

Przykłady:

 • Zapoznałam się z propozycją, podoba mi się, ale nie mam przestrzeni, aby się tym zająć, gdyż ….
 • Propozycja nie wydaje się dla mnie trafna, gdyż …
 • Prawdopodobnie będę musiała odmówić, ale chętnie wysłucham całej propozycji

Powiedz „tak” temu, co najważniejsze

Najpierw trzeba ocenić ważność prośby przełożonego. Jeśli okaże się ona kluczowa i bardzo ważna dla organizacji, to warto o tym powiedzieć przełożonemu. Jeśli nadal nie możesz tego wykonać to przechodzisz do wyjaśnienia.

Na przykład:

Tak, wygląda na to, że to bardzo ważna sprawa, ale w tej chwili mam bardzo dużo innych zadań, np. … . 

Z pewnością mogę się zająć propozycją, ale ze szkodą dla innego zadania. Może można przesunąć termin? 

Wolałabym skończyć, to co zaczęłam. Zdecydujmy, co jest najbardziej sensowne w tej sytuacji?

Brak konfrontacji

Bardzo ważne jest niewchodzenie w konflikt i zaniechanie konfrontacji. Potrzebny jest wzajemny szacunek i zrozumienie sytuacji przez przełożonego występującego z prośbą.

 • Przykro mi, że nie mogę pomóc. To, co mogę zrobić, to ______ (tu wstawiamy alternatywną propozycję, np. zmianę terminu, wykonanie części zadania  lub pomoc z innej strony).

Chodzi o to, aby usunąć blokadę wyłączności – tylko ty możesz to zrobić!

 • Widzę, jak bardzo ci zależy na tym, rozumiem, że to bardzo ważne.. Szkoda, że ​​nie mogę pomóc. Muszę się skupić na ______ (wstaw tutaj swoje ważne zadanie).
 • Jestem pod wrażeniem twojego pomysłu. Po prostu nie mam w tej chwili możliwości, aby się w to włączyć.
 • Dziękuję bardzo, że o mnie pomyślałeś. Jestem zaszczycona, bo to znaczy, że wierzysz w moje możliwości. Tak mi przykro, że nie mogę teraz powiedzieć – tak.

Pomysły pracownika i odmawianie przełożonego

Odmawianie w drugą stronę jest jeszcze trudniejsze. Pracownik ma swoje pomysły, jest do nich przekonany i chciałby, aby organizacje je wdrożyła. Propozycja burzy plan organizacji, jak odmówić pracownikowi? Po pierwsze, prowadź rozmowę z szacunkiem i wdzięcznością dla nowych pomysłów

 • Dziękuję bardzo za Twoją sugestię. Oto kilka dodatkowych informacji, o których możesz nie wiedzieć. Biorąc to pod uwagę, zastanawiam się, jak można byłoby dostosować Twój pomysł.
 • Ten pomysł byłby naprawdę interesujący, gdybyśmy ….., ale na razie skupiamy się na …..
 • Ten pomysł jest bardzo intersujący i mógłby poprawić nasze działania. Zastanawiam się, jak można go zmieścić w obliczu przyjętych już zadań.
 • To interesujące. Czy rozważałeś ____ (tu podajemy zagrożenia i dodatkowe informacje).
 • Dziękuję za myślenie o tym. Jednak wyraźnie jest to ______ (tu podajemy argumenty przeciw). Zastanówmy się, czy nie można byłoby tego osiągnąć inną drogą.

 

Pomysły na odmawianie opierają się na pomyśle, na co mogę odpowiedzieć „tak”, z czym mogę się zgodzić, a z czym nie. Na ile mogę włączyć się w wykonanie zadania, na ile mogę liczyć na pomoc, na ile mogę zmienić terminy – czyli negocjacje. Następnym krokiem jest wyjaśnienie – czym się teraz zajmujemy i ile mamy wolnego czasu. Może uda się coś ze mnie „zdjęć”, abym mogła zajęć się nowym zadaniem.

 

Inspiracja artykułem:

https://letsgrowleaders.com/2022/09/19/how-to-say-no-at-work-powerful-phrases-to-stand-your-ground

 

 

Dodaj komentarz