Pokażę to na przykładzie

Wychodzimy z trzech założeń:

  • Najwięcej nauczyciele korzystają od siebie nawzajem
  • Najlepiej jest uczyć się na przykładach
  • Dobrze sprawdzają się inicjatywy społeczne

Dlatego zapraszamy Was Nauczycielki i Nauczyciele do inicjatywy – Pokażę to na przykładzie.

Chcemy stworzyć grupę nauczycieli, którzy będą dzielić się swoimi doświadczeniami pedagogicznymi.

Będziemy to robić w sposób zorganizowany:

  1. Osoby, które będą chciały wziąć udział w inicjatywie, napiszą maila na adres : sterna@ceo.org.pl.
  2. Do uczestników inicjatywy zostanie wysłany artykuł inspirowany ważnym artykułem zaczerpniętym z portali edukacji światowej.
  3. Zadaniem nauczycielki lub nauczyciela, będzie dopisanie do artykułu przykładu lub przykładów z nauczania swojego przedmiotu, ilustrujących treść artykułu. Nauczycielka lub nauczyciel wpiszą przykład innym kolorem w tekst, dodadzą dane: imię i nazwisko, nazwę szkoły, przedmiot i poziom klasy na którym dany przykład być zrealizowany. Gotowy materiał prześlą na adres: sterna@ceo.org.pl.
  4. W programie SUS przykład będzie przejrzany pod kątem związku z treścią artykułu i przesłany do autorki lub autora z prośbą o akceptację ewentualnych zmian.
  5. Uczestniczki i uczestnicy inicjatywy będą mieli jeden tydzień na wpisanie przykładu. Po dwóch tygodniach artykuł z przykładami zostanie opublikowany na blogu „Oś Świata”, który jest prowadzony w ramach działań Centrum Edukacji Obywatelskiej. Wszystkie nazwiska autorów będą wymienione na początku artykułu. Autorki i autorzy przykładów otrzymają zaświadczenie o publikacji.

Jeśli realizacja pomysłu się uda, to powstaną artykuły na ważne pedagogiczne tematy z przykładami polskich nauczycieli. Jesteśmy przekonani, że korzyści odniosą sami autorzy, gdyż poddadzą refleksji własne nauczanie i poznają najnowsze trendy w pedagogice światowej. Korzyści będą też po stronie nauczycieli zapoznających się z artykułami, gdyż jesteśmy przekonani, że najlepiej poznaje się ideę poprzez przykłady już wypróbowane przez praktyków.

Myślimy również o polemice z treścią artykułu. Jeśli ktoś nie będzie się zgadzał z tezami artykułu, to może pod artykułem wyrazić swoją opinię, najlepiej z przykładem ilustrującym przeciwne zdanie.

Uważamy, że taki sposób wymiany doświadczeń będzie bardzo pomocny pedagogom.

Pierwszy artykuł z tej serii zatytułowany: Odczarowana odwrócona lekcja z przykładami:  Karoliny Prymas-Jóźwiak, Katarzyny Baczewskiej, Iwony Olejniczak, Bożeny Rakowskiej, Michała Szczepanika, Barbary Kanoniak, Ewy Szpot, Agnieszki Zagdańskiej, Barbary Jaworowicz, ukaże się niedługo na osi świata https://osswiata.pl/sterna/

Zespół SUS i organizatorka Danuta Sterna

 

 

 

Dodaj komentarz