• Home
  • Bez kategorii
  • Scenariusz lekcji i film edukacyjny, który oswaja z niepełnosprawnością.

Scenariusz lekcji i film edukacyjny, który oswaja z niepełnosprawnością.

Ten wpis jest zaproszeniem do skorzystania ze scenariusza lekcji dla szkoły podstawowej na temat niepełnosprawności. Scenariusz opracowała Fundacja PODAJ DALEJ. Mam nadzieję, że Wam się przyda.

Wózek to tylko rzecz.
Scenariusz lekcji i film edukacyjny, który oswaja z niepełnosprawnością.

Nauczyciele szkół podstawowych z całej Polski mogą bezpłatnie skorzystać z materiałów edukacyjnych opracowanych przez Fundację im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ. Scenariuszowi lekcji towarzyszy 15-minutowy film edukacyjny, w którym udział wzięli Podopieczni Fundacji. Materiał świetnie nadaje się do realizacji w ramach nauki online.

Osoby z niepełnosprawnością napotykają wiele barier w życiu codziennym. Bariery architektoniczne można zlikwidować i wymaga to zwykle sporych nakładów finansowych. Są też inne bariery – te, które tkwią w nas… Ich usuwanie najlepiej zacząć jak najwcześniej. Dlatego od wielu lat prowadzimy zajęcia w przedszkolach i szkołach i opracowujemy scenariusze lekcji, które pomagają nauczycielom oswajać uczniów z tematem niepełnosprawności – podkreśla Zuzanna Janaszek – Maciaszek, Prezes Fundacji PODAJ DALEJ.

Patrzmy na człowieka, a nie na jego niepełnosprawność!
Bohaterami filmu są Klaudia i Bartek – Podopieczni Fundacji i zawodnicy drużyny koszykówki na wózkach Mustang Young. To jest świetny materiał, ponieważ nastolatkowie mówią o niepełnosprawności, o swoim życiu, marzeniach, pasjach, ale też problemach i wyzwaniach. Mówią o tym, że niepełnosprawność oznacza pewne ograniczenia w życiu, ale dodają, że nie ogranicza ich marzeń!

Materiały do wykorzystania w nauce na odległość
Materiały zostały przygotowane w taki sposób, aby można było z nich korzystać zarówno w klasie podczas lekcji jak też online. To dobra propozycja na czerwcowe zajęcia. Wystarczy, że nauczyciel prześle uczniom link do filmu, a następnie podczas spotkania online przeprowadzi lekcję według proponowanego scenariusza. Wszystko powinno zająć jedną godzinę lekcyjną.

Gdzie znaleźć materiały i kto może z nich korzystać?
Korzystać może każdy, kto jest zainteresowany tematem. Materiały można bezpłatnie pobrać ze strony:  https://podajdalej.org.pl/aktualnosci/wozek-to-tylko-rzecz-scenariusz-lekcji-i-film-edukacyjny-ktory-oswaja-z-niepelnosprawnoscia/

Materiały edukacyjne powstały dzięki wsparciu ING Banku Śląskiego, który zajmuje I miejsce w XIV Rankingu Odpowiedzialnych Firm.

* * *

Dodatkowych informacji udziela Justyna Gach, justyna.gach@podajdalej.org.pl

Dodaj komentarz