Chorągiewka do SOK, czyli wspólne informacje

Drodzy Sokowicze, tu z kilkoma wiadomościami Wasza Chorągiewka

Hufiec wczesnoszkolny pracuje jak oszalały. Gratulujemy.
Niestety stale obijamy się o ograniczoności FB.
Będziemy się starać zrobić z Osi świata bardziej przyjazne miejsce dla hufców, ale to trwa. Z drugiej strony, nie mamy co się tak spieszyć, dobre nauczanie na nas poczeka, prawdopodobnie, aż do końca naszej pracy. No i co nagle to po diable.
Kryteria do sprawności:
Wbrew pozorom najtrudniejsze jest wymyślenie nie sprawności, a kryteriów do nich, czyli nacobezu.
I tu przydałaby się konsultacja z innymi Sokowiczami. Hufiec wczesnoszkolny zmienił już kilka razy kryteria do sprawności i stają się lepsze. W Hufcu języków obcych udało mi się też przechwycić ruch w określaniu sprawności.
Kiedy zaczynać:
Warto je mieć przemyślane zanim zacznie się pracować z uczniami. Tak sobie myślę, że może lepiej najpierw przygotować się i zacząć z następna klasą?
Liczność hufców:
To co jest charakterystyczne, to to, że najbardziej liczny jest hufiec wczesnoszkolny. Mnie się wydaje, że to wynika z tego, że nauczyciele w klasach I – III są z uczniami stale, a przedmiotowcy bywają tylko kilka godzin w tygodniu, a niektórzy tylko jedna godzinę. Łatwiej wprowadzać sprawności, gdy mamy na to więcej czasu. Jak patrzymy na nasze hufce, to są hufce tych przedmiotów, z których jest więcej godzin tygodniowo.
Grafika sprawności:
Nieoceniony Mateusz Łysek opracował nam grafikę sprawności opartą o puzzle. Od razu zaczęłam myśleć (Jola Łosowska też), aby wykorzystać puzzle do sprawności. Jak? Można byłoby po opracowaniu sprawności na semestr utworzyć z nich puzzle i uczeń sam wybierałby i składał, które sprawności (kawałki puzzla) by zdobywał. To by dawało dodatkowy niezwykle korzystny bonus – samodzielne planowanie przez ucznia swojego uczenia się. Już widzę, jak zbliżamy się do pedagogiki Montessori, bo już plan Daltoński żeśmy dotknęli.
Na koniec:
Pomagajmy sobie wzajemnie, wymieniajmy się pomysłami i planujmy za pewien czas skok do soku.

Wasza chorągiewka

 
 
 

2 komentarze

Dodaj komentarz