Unity Web Player | 4d Cube Explorer

To jest wersja 2.0 "beta" exploratora.

Nawigacja

Strzałki klawiatury poruszają kamerą, która krąży wokół złotego krzyżyka widocznego w środku okna (na starcie pogramu centralny krzyżyk znajduje się w środku widocznego na ekranie sześcianu i jest zasłonięty).

Strzałki góra i dół wraz z lewym klawiszem "Alt" przysuwają i odsuwają kamerę od krzyżyka, umożliwiając zbliżenia. W wersji zainstalowanej ta funkcja dostępna jest również przy pomocy kulki przewijania myszy lub odpowiedniej funkcji gładzika.

Położenie centralnego krzyżyka widoku zmienia się strzałkami klawiatury przy równoczesnym przytrzymaniu klawisza spacji.

Działanie programu

Trzy osie widoczne po uruchomieniu programu: czerwona, zielona, niebieska (X, Y, Z) oznaczają odpowiednio w ustawieniach startowych jednostki, dziesiątki i setki dziesiętnego układu współrzędnych.

Widoczne poziomo w dolnej części okna opcje i suwaki umożliwiają tworzenie podstwowych przekrojów kostki. Domyślnie włączony jest przekrój wzdłuż T, która jest niewidoczną, czwartą osią Tysięcy. Suwak poniżej tej opcji umożliwia zmianę wyboru tysięcy -- od 0 do 9.

Odznaczenie tej opcji spowoduje równoczesne pokazanie wszystkich 10 tys liczb -- zobaczymy jednolitą, nieprzezroczystą kostkę. To dlatego, że sześciany reprezentujące liczby np. 9, 1009, 2009 itd. znajdują się wszystkie w jednym miejscu.

W tej sytuacji w opcjach lewego górnego rogu okna należy wybrać, którą z trzech osi program za zastąpić osią tysięcy. Widok sześcianu liczb po zaznaczeniu np. osi Y (zielonej) w lewym górnym rogu, spowoduje ustawienie przekroju wg osi Y w opcjach dolnej części okna. Czterowymiarową bryłę da się zobaczyć wyłącznie w przekrojach -- program służy do ich studiowania.

Opcja "pokaż wartości" wyświetla numeryczne oznaczenia pokazanych liczb.

Opcja "przezroczystość" zwiększa przejrzystość kostek reprezentujących liczby.

Opcja "ukryj" chowa liczby niewyróżnione kolorem. Są to liczby podzielne przez 9 po uruchomieniu programu. Tę wartość można zmienić przy pomocy suwaka w oknie po prawej stronie.

Czerwonym kolorem zaznaczone są wielokrotności liczby, którą w zakresie od 2 do 25 ustawia się pionowym suwakiem po prawej stronie. Domyślne ustawienie to 9 -- dające jeden z ciekawszych przekrojów.

Zdefiniowawszy interesujące przekroje, możemy zaznaczyć wyświetlone elementy-liczby, korzystając z przycisku "Zaznacz". Wszystkie widoczne w tym momencie elementy zostaną oznaczone kolorem zielony. Ponowne zaznaczenie elementów widocznych w nowym przekroju doda je do zbioru zaznaczonych dotychczas. Przycisk "Cofnij" niweluje wszystkie dotąd poczynione selekcje.

Przycisk "2D" redukuje ilość wymiarów. Trójwymiarowa kostka staje się terez "hiperkostką", której własności i kształt da się odtwarzać dysponując dwiema osiami przestrzennymi (zachowując jednak nadal możliwość spoglądania z góry, zatem z "hiperprzestrzeni" ponad płaskim światem.

Przycisk 4D oferuje dwa widoki ustawiane przy pomocy opcji "Przekrój / Rzut" widocznej w lewym górnym narożniku okna. Opcja "Przekrój" jest nierozróżnialna od prostopadłego rzutu wzdłuż osi T. Nie ma tu tym razem opcji zamiany współrzędnych oferowanej w widoku 3D. Z prawej strony widzimy dwa suwaki obrotów wokół osi Y i Z. Umieszczona powyżej nich opcja "Uruchom" włącza animację obrotu wokół osi Z. Uwaga – to jest zwykły obrót w trójwymiarowej przestrzeni. Obracamy rezultat rzutowania lub przekroju -- zwykłą kostkę w trzech wymiarach. Opcja "Rzut" pokazuje wszystkie 10 tys. liczb w rzucie perspektywicznym z punktu o współrzędnych T = 7 do 100 zależnie od ustawienia powiomegu suwaka w lewym górnym rogu.

Uwaga! Stosunkowo silne komputery mają tu kłopot z przedstawieniem sytuacji – obroty i animacje dobrze działają na przekrojach zawierających np. 1000 liczb komórek brzegu, wybrane krawędzie, przekątne itd.

Sześć pionowych suwaków z prawej strony umożliwia definiowane obrotu hipersześcianu w hiperprzestrzeni. Są to obroty podstawowe w czterech wymiarach. Obrót XY obraca tesserakt w płaszczyźnie XY, pozostawiając współrzędne Z i T niezmienione dla każdego obracanego punktu. Opcja "Uruchom" włącza animację obrotu w czterech wymiarach -- widzimy obraz trójwymiarowego rzutu czterowymiarowej bryły. Płaszczyzną tego obrotu jest XT.

Pionowy suwak przy prawej krawędzi służy zmianie wielkości jednostkowych kostek. Zaznaczania działają jak poprzednio. Opcja "Ukryj" chowa tym razem wszystkie nieznaznaczone liczby, znacznie przyspieszając działanie obrotów i animacji.